Bebelac 1  500 Gr.

Bebelac 1 numaralı mama 0-6 ay arası bebeklerin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimleri için, ilk bir yıl doğru ve demirden zengin beslenmesi için önemlidir.

Yapılan en son araştırmalara göre, Türkiye’de 5 yaş altı her 2 çocuktan birinde demir eksikliği görülmektedir. Demir eksikliği yeni doğan bebekte mental ve motor gelişimi yavaşlatarak çocukların entellektüel gelişiminin bozar. Demir, sinir sistemi gelişmesinde son derece önemlidir. Demir eksikliği olan çocuklarda beyin gelişiminin olumsuz etkilediği gibi, tedavi için hızlı büyüme dönemi kaçırılırsa tedavi edildiklerinde oluşacak kaybın geri dönüşü olamamaktadır.

Yeni doğan bebeğin demir ihtiyacı, uygun beslenme ile sağlanamazsa, hızla “Demir Eksikliği Anemisi” gelişir. Bebeklerin uzun süre “tek başına” anne sütü ile beslenmesi, sadece inek sütü veya pirinç unu maması kullanması gibi yanlış beslenme alışkanlıkları demir eksikliğini kolaylaştıran en önemli etkendir.  0-3 yaş bebeklik dönemi büyümenin çok hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde döneminde bebek beslenmesinin çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından hayati öneme sahiptir. Demir eksikliğinin gelişmesinde, inek sütünün demir içeriğinin düşük olmasının yanında, inek sütünden demir emiliminin düşük olması ve inek sütünün sıklıkla intestinal kan kaybına sebep olması önemli nedenlerdir. Beyin gelişimi dolayısıyla bilişsel gelişimin beslenme ile çok yakından ilgili olduğunu, beynin de demir eksikliğine karşı son derece hassas bir bölgedir.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, inek sütü ile beslenen bebeklerde günlük ihtiyacı olan önemli mineraller (demir, iyot, çinko gibi) eksik kalıyor ve büyüme ve gelişme geriliğine sebep oluyor.

Eğer bebek doğumdan itibaren hiçbir şekilde yeterli anne sütü alamıyorsa, demir içeren Bebelac 1 bebek maması tercih edilmelidir.  Erken inek sütü alımı, içerisinde yeterli demir olmayışından dolayı demir eksikliğine yol açar.  Demir eksikliği de zekâ geriliğine de davetiye çıkarabilir.

Son Kullanım Tarihi = Ocak 2023